ترک خوردگی گوجه فرنگی و راهکار

[fvplayer src=”http://dkeshavarzi.ir/wp-content/uploads/2018/02/Cracking.mp4″ splash=”http://dkeshavarzi.ir/wp-content/uploads/2018/02/img_4630.jpg” width=”1120″ height=”844″]

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام میگم به همه  کاربران وب سایت دانشکده کشاورزی خیلی خوش اومدید امروز می خوام در موردعارضه ترک خوردگی گوجه فرنگی با شما صحبت کنم.

اول کاری اجازه بدین در مورد اهمیت این موضوع با شما صحبت کنیم, توضیح بدیl که ترک خوردگی گوجه فرنگی چه مشکلاتی را می تواند برای ما به وجود بیاورد:

۱-سبب کاهش قیمت محصولات ما خواهد شد اند.نیازی به هیچ گونه بحث نیست قیمت محصولی یا گوجه فرنگی که هیچگونه ترک خوردگی در آن وجود ندارند بسیار بیشتر است از گوجه فرنگی که دچار ترک خوردگی های فراوان است.

۲-عمر کم محصولات. زمانی که یک گوجه فرنگی ترک میخورد  درست  از محل ترک خوردگی قارچها و باکتریها وارد شده و سبب بروز بیماری و انواع آلودگی های دیگر می شود که همه این موارد نهایتاً سبب کاهش شدید عمر انبارداری گوجه‌فرنگی خواهد شد.

۳-کاهش محصول. وقتی گوجه فرنگی ترک خورده قرار است که مصرف بشود قسمتی که دچار ترک خوردگی شده چه اینکه خراب شده و دچار بیماری به شود و چه اینکه محل ترک خوردگی خشک شود در کل باید آن قسمت جدا شده و دور انداخته بشود این قسمت کوچک در تناژهای بالا به صدها کیلوگرم نیز می‌توانند برسد.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا اهمیت بررسی و حل این عارضه  مشخص شد.

۲ نوع ترک خوردگی:

۱-مرکزی

۲-شعاعی

۶ علت بروز عارضه ترک خوردگی:

۱-وقتی که گوجه فرنگی ها بیش از حد تحمل خودشان آب جذب کنند.

۲-پوست گوجه فرنگی کشسانی کافی را نداشته باشد.

۳-وجود آب های اضافی مثل آب باران.

۴-نوسانات شدید آبیاری(مثلاً زمانی که در یک مقطع زمانی آبیاری ها با فاصله کم مثلاً سه روز سه روز انجام می گیرد و گاهی هم آبیاری ها در یک مقطع زمانی دیگر به صورت ۱۳ روز ۱۳ روز انجام بگیرد سبب بروز عارضه ترک خوردگی گوجه فرنگی به صورت حتمی خواهد شد).

۵-اختلافات شدید دمای شب و روز.

۶-کود دهی شدید ازت(که سبب رشد و بزرگ شدن بیش از حد هم بوته و هم خود میوه خواهد شد).

بررسی راهکارها:

۱-استفاده از واریته های  مقاوم به ترک خوردگی

مثلاً در تصویر زیر شما می توانید سه نوع گوجه فرنگی مختلف را مشاهده و میزان مقاومت آنها را در برابر ترک خوردگی ببینید گوجه فرنگی که بسیار بزرگ هستند خیلی سریع دچار ترک خوردگی می شوند و بعد از دو روز از ترک خوردن کاملا خراب میشود همچنین این دو نوع گوجه فرنگی تعداد میوه آنها روی بوته نیز در حد ۵ الی ۶ گوجه فرنگی می باشد اما گوجه فرنگی دیگری که اندازه کوچکی دارد هم تعداد محصول بیشتری میدهند و هم مقاومت بیشتری به ترک خوردگی خواهند داشت.همانگونه که میدانید پیشگیری همیشه بهتر از درمان است پس به جای آن که هزینه‌های زیادی را صرف برطرف نمودن   عارضه ی ترک خوردگی کنیم همان ابتدا بهتر است که ارقام مقاوم ای را کشت کنیم.

۲-کوددهی های صحیح و اصولی

با شناخت دقیق نیاز گیاه در مقطع های زمانی مختلف می توان به صورت چشمگیری از بروز این عارضه جلوگیری کرد مثلاً برای گوجه فرنگی زمانی که گیاه در دوران گلدهی هست به جای استفاده از کود ازته گیاه شدیدا نیازمند کودهای فسفر و پتاسیم می‌باشد و استفاده از کود ازته به صورت زیاد در این مقطع از زندگی گیاه هم می‌تواند سبب بروز اختلالاتی در رشد و عملکرد گیاه شود و هم در نهایت سبب ترک خوردگی محصول خواهد شد.

۳-ایجاد یک نوع تعادل و نظم خاص در آبیاری

۴-محلول پاشی های کلسیم کلرید ۱ الی ۲ درصد از زمانی که گوجه فرنگی ها در حد یک گردو هستند تا قبل از برداشت انجام شود کار هم سبب محکم شدن پوسته گوجه‌فرنگی خواهد شد و هم می‌توان عمر انبارداری گوجه‌فرنگی‌ها را چندین برابر افزایش داد.

مطالبی که در مورد ترک خوردگی گوجه‌فرنگی بود در اینجا به اتمام رسید هرگونه سوال و ابهام پیشنهاد انتقاد  نظر و یا هر چیز دیگری داشتید می توانید در بخش نظرات سایت با ما در میان بگذارید و مطمئن باشید که به نظرات شما پاسخ داده خواهد شد.

از شما کاربران عزیز نهایت تشکر را داریم از اینکه تا اینجا ما را همراهی کرده اید شما را به خداوند بزرگ میسپارم خدا نگهدار شما…

6 دیدگاه در “ترک خوردگی گوجه فرنگی و راهکار

 1. سلام قبل ازاینکه قرمز کامل بشه ترک میخوره خاکش خوب نبود کود گوسفندی دادیم به خاک ممکن کودش قوی بوده

  1. سلام.نه ارتباطی با این موضوع نداره بیشتر برمیگرده به مشکلات آبیاری و نواسانات رطوبتی خاک و نبود برنامه آبیاری منظمو کمبود کلسیم

 2. سلام الان ک هوا رو به سردیه من گوجه هارو اوردم داخل ایا مشکلی براشون پیش نمیاد چون برگهاشون داشت خشک میشد

  1. سلام برداشت کردین و آوردین داخل یا توی گلدانی چیزی بود با ظرفش رو آوردین؟
   اگر مورد اول هست مشکلی پیش نمیاد بشرط اینکه جایی باشه که خیلی رطوبتش رو از دست نده که پلاسیده بشه.

 3. سلام من گوجه فرنگی روداخل گلدون میکارم واوایل خیلی خوب رشدمیکنه گلدهی ومیوه دهی خوبی داره ولی بتدریج که به انتهای تیرماه میرسیم متاسفانه گیاه توان میوه دهی روازدست میده والبته گلدهی اون هم کم میشه وگیاه رفته رفته حالت آفت زده پیدامیکنه . نمیدونم بایدچه کنم . این روهم بایداضافه کنم که درزمستان فقط کوددامی به خاک میدم .

  1. سلام کاربر گرامی
   اگر عکسی بود تلگرام بفرستید بهتر میشه نظر داد چون خیلی از موارد میتونه این ضعف گیاه رو ایجاد کنه.
   کود دامی رو سعی کنید پوسیده باشه اگر تازه باشه احتمالش هست سبب بیماری های های قارچی ریشه و پوسیدگیریشه بشه و نیز،دمای بالای تیرماه و اغاز پوسیدگی کود حیوانی و کاهش N خاک هم میتونه مسبب این ضعف باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *