عارضه لکه تلخی و راهکار

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام میگم خدمت همه کاربران عزیز دانشکده کشاورزی روزهاتون به خیر و برکت باشه انشالله امروز نیز در خدمت شما هستیم با بررسی نکاتی در مورد عارضه لکه تلخی سیب.

البته ناگفته نماند که این عارضه فقط ویژه سیب نمی‌باشد بلکه گاها در گلابی نیز دیده شده است.

لکه تلخی
لکه تلخی

علائم عارضه

۱-همان گونه که در تصاویر نیز می بینید علائم این عارضه در ابتدا یک سری نقاط قهوه ای رنگ کوچکی هستند که بسته به نوع محصول  و نوع رقم متفاوت خواهد بود به مرور زمان این لکه ها حالت فرو رفته پیدا می کنند ، زیر این لکه ها در داخل میوه به شکل چوب پنبه خواهد شد ،در نهایت حالت تیره پیدا کرده و سیاه رنگ می‌شوند.

لکه تلخی

۲-این عارضه به ندرت  در میوه هایی که روی درخت هستند دیده می شود و ویژه میوه های هستند که در انبار می باشند و این عارضه  بعد از یک و نهایت دو ماه کاملا روی میوه مشهود خواهد بود.

Bitter pit external view of below skin damage to Apple

علت بروز عارضه لکه تلخی سیب

۱-کمبود عنصر کلسیم

۲-عدم تعادل بین عنصر کلسیم و منیزیوم و پتاسیم

۳-گرده افشانی ضعیف و ناقص که در نهایت سبب تولید بذر کم در سیب شده و آن نیز سبب افزایش که تلخی خواهد شد

۴-وجود نوسانات آبیاری

۵-چیدن میوه ها به صورت نابالغ و قبل از رسیدن آنها

۶-کود دهی های ازت زیادی و آبیاری های بیش از حد که سبب بزرگ شدن غیر نرمال میوه ها خواهد شد

(کلسیم عنصری است که تحرک بسیار کمی دارد و برای اینکه بتواند از خاک جذب شود نیازمند آب میباشد. همچنین به خاطر همین تحرک پایین این عنصر می باشد که علیرغم وجود کلسیم بسیار فراوان در خاکهای ایران عارضه تلخی به وفور در باغات میوه دیده می شود)

 ۷-احتمال بروز عارضه لکه تلخی در میوه هایی که روی شاخه های پر رشد و عمودی و پر برگ هستند بسیار بیشتر است از میوه هایی که روی شاخه های افقی و نزدیک تنه درخت می باشند.

۸-همچنین احتمال بروز این عارضه در درختانی که تازه وارد مرحله ی میوه دهی شده اند و نیز درختانی که به علت سال آوری یا هر علت دیگری محصول کمتری تولید کرده اند بسیار بیشتر است از درختان مسنی که محصول زیادی تولید کرده‌اند  و دلیل اصلی آن بر می‌گردد به درشت بودن زیاد میوه هایی که در درختان کم بار هستند.

لکه تلخی
لکه تلخی

پس این رابطه را می‌توان به وجود آورد که هر چه قدر محصول کم باشد که تلخی بیشتر خواهد بود.در کل هر عاملی که سبب کاهش محصول بشود چه سال آوری و چه تنک شدید و چه حرص شدید نهایتاً سبب تشدید عارضه لکه تلخی خواهد شد.

ارقام حساس

گرانی اسمیت

گرانی اسمیت

قرمز لبنانی

قرمز لبنانی

زرد  لبنانی

زرد لبنانی

راهکارهای مقابله با عارضه لکه تلخی

۱-برداشت میوه بعد از رسیدن آن

یعنی اینکه اگر میوه زود تر یا دیرتر از زمان رسیدن آن برداشت شود علاوه بر لکه تلخی عارضه های دیگری نیز گریبانگیر محصولات ما خواهد شد.

۲-در سالی که درختان محصول بسیار زیادی را تولید کرده اند با تنک کردن  متعادل می‌توانید از کوچک شدن بیش از حد میوه های امسال جلوگیری کنیم و هم می‌توانیم کاری انجام دهیم که برای سال بعد محصولات ما هم به تعداد و هم اندازه مناسب و کافی وجود داشته باشدو در نهایت این عارضه کمتر پیش بیاید.

۳-از هرگونه کودی که سبب کاهش ph خاک می‌شود خودداری کنید  چون در جذب کلسیم اختلال ایجاد خواهد کرد.

۴-با انجام هرس های تابستانه متعادل از رشد بیش از حد رویشی درخت جلوگیری کنید.

۵-از انجام تنک ها و  هرس های شدید درختان در زمستان که در نهایت این دو سبب کاهش محصول و درشتی آن خواهد شد خودداری کنید.

۶-عدم نوسانات آبیاری و انجام آن با نظم و تعادل.

۷-و مهمترین راهکار برای جلوگیری از عارضه لکه تلخی محلول پاشی های کلسیم می باشد.

برای این منظور شما می توانید از ترکیبات کلسیم کلرید به صورت ۵۵۰ گرم در ۴۰۰ لیتر آب برای ۴۵۰۰ متر که معادل یک ایکر یا تقریبا نیم هکتار می باشد و یا ترکیب کلسیم نیترات به صورت ۹۰۰ گرم در ۴۰۰ لیتر آب برای ۴۵۰۰ متر زمین با فاصله های ۲۰ روز ۲۰ روز از اواخر خرداد که میوه ها به اندازه ی فندق  هستند شروع کرده و تا قبل از برداشت که تقریباً ۳ الی ۴ یا نهایتاً ۵ مرتبه خواهد شد ادامه میدهیم.

نکته: محلول پاشی باید زمانی انجام بگیرد که درست بعد از انجام عمل محلول پاشی آب روی درخت خشک شود چون در غیر این صورت احتمال اینکه میوه ها  دچار زنگار و برگها دچار سوختگی شوند وجود دارد.

نکته نهایی

خیلی اوقات افراد سیب هایی که قصد دارند در خانه انبار کنند از باغ خودشان نمی باشد و آنها را خریداری کرده اند به همین دلیل از شرایط رشد و پرورش این محصولات آگاهی کافی را ندارند و میوه‌ها نیز ظاهراً سالم دیده می شوند برای اینکه از بروز این عارضه در محصولات خود جلوگیری کنیم و از بروز ضررهای مالی و اقتصادی احتمالی پیشگیری کنیم بهتر است که محصولات و میوه های خود را در محلول کلسیم کلرید با غلظت ۲ الی ۳ درصد وزنی حجمی غوطه ور کنیم.

ناگفته نماند که تاثیر غوطه ور کردن نسبت به محلول پاشی ها در دوران پرورش میوه کمتر می باشد ولی  در این شرایط جزو بهترین راهکارها میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *