چطوری نهال خوب بخریم؟

به نام خدا

سلام دارم خدمت همه کاربران عزیز دانشکده کشاورزی انشالله که روزهایتان و خیر و برکت باشه…

مثل همیشه در دانشکده کشاورزی در مورد مشکلات و راهکارهای کشاورزی با شما صحبت می کنیم و امروز هم تصمیم گرفتیم  در این مورد صحبت کنیم که اگر به فکر احداث یک باغ هستین چگونه اقدام به تهیه نهال کنید.

همان طوری که خودتان نیز مطلع هستید  احداث باغ یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت حساب میشود اگر شما نتوانید در این سرمایه‌گذاری بلندمدت و در واقع احداث باغ نهال مورد نظر خود را تهیه کنید بعد از ۶ الی ۷ سال هزینه و خرج بدون سود ،به امید اینکه این باغ در آینده برای شما سود زیادی خواهد داشت  ناگهان مشاهده می‌کنید که باغی که به وجود آمده آن چیزی که مد نظر شما بوده نیست.

یعنی هم از نظر عملکرد و تولید محصول ،هم می‌تواند از نظر مقاومت به آفات و بیماری ها و حتی گاهی دیده شده در نوع درخت نیز تفاوت وجود داشته مثلاً اینکه شخصی برای خرید نهال شلیل اقدام کرده بعد از چندین سال مشاهده کرده که درختان شفتالو شده اند.

برای اینکه این مشکلات برای شما هم پیش نیآید و در واقع شلیل تان به شفتالو تبدیل نشود امروز نکاتی را خدمت شما عرض می کنیم و پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید:

۱-به وزارت جهاد کشاورزی منطقه خود مراجعه ، به بخش خدمات باغبانی رفته و از آنجا لیست نهالستان های معتبر و تایید شده و دارای مجوز از طرف وزارت جهاد کشاورزی را دریافت و سپس به آنجا مراجعه کنید.

۲-همه نهال ها باید دارای برچسب باشند و روی این برچسب‌ها نوع پایه ، نوع پیوندک ، شماره شناسه ، سال تولید ، شرکت تولیدکننده نوشته شده است پس حتما دقت کنید که نهالی که می خرید دارای این برچسبها باشد.

نهال برچسب دار

۳-نهال باید حداقل طول ۱۲۰  سانتی متر را داشته باشد.

۴-نهال باید حداقل قطر یک مداد را داشته باشد.

۵-دقت شود که نهال و عاری از هرگونه بیماری ، آفت باشد.

۶-نهال حتماً باید به اندازه کافی ریشه تولید کرده باشد ، ۳ الی ۴ عدد شاخه فرعی داشته باشد و فاصله این شاخه ها از هم ۲۰ سانتی متر بوده و با زاویه باز به این معنی که نهال اسکلت اولیه خود را تشکیل داده است.

۷-یک نهالستان موظف است که هنگام خرید نهال شما را به محل خزانه راهنمایی کرده و نهال را آنجا از خاک خارج کرده و به شما تحویل دهد نه اینکه در کنار خیابان به صورت دسته روی هم جمع کنند و توصیه می‌شود که از نهالستان هایی که به این شیوه اقدام به فروش نهال می‌کنند خرید نکنید.

۸-از نهالستان مربوطه گواهی بهداشت را درخواست کنید.

۹-پس از اتمام خرید حتما فاکتور فروش را از نهالستان دریافت کنید و این فاکتور را تا چندین سال حفظ کنید چون این فاکتور فروش و همچنین برچسب هایی که بر روی نهال ها زده شده است به عنوان یک تضمینی است که اگر پس از چندین سال باغ شما آن چیزی که شما انتظارش را داشتید نشود می توانید ۱۰ برابر هزینه ای را که تا این موقع به باغ خود صرف کرده اید و بعد از این مدت با شما همان باغ مورد انتظار از لحاظ نوع میوه نشود و به عبارتی شلیل، شفتالو شود دریافت کنید.

کار را می توانید از طریق جهاد کشاورزی و به واسطه مجوزی که نهالستان از جهاد کشاورزی دریافت کرده است پیگیری کنید.

منطقی است که نهالستان برای اینکه همچین جریمه های سنگینی را پرداخت نکنند و همچنین ادامه ی کسب و کار خود را تضمین کنند مجبور است که کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

۱۰-بلافاصله بعد از خرید نهال اقدام به ضد عفونی و بعد از آن هم به کشت نهال بپردازید.

نحوه انجام عمل ضد عفونی در پست های بعدی برای شما عزیزان به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

کاربران عزیز از شما تشکر می کنیم که تا اینجا با ما همراه بودید امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد

شما را به خدای بزرگ میسپاریم خدا نگهدار…

7 دیدگاه در “چطوری نهال خوب بخریم؟

  1. متاسفانه برخی افراد بدون داشتن هیچ دانشی از باغبانی دست به تولید نهال های ناجور میکنند و جهت تامین منافع خود ده ها باغدار را هم بیچاره میکنند.شاید با ترویج این اموزش ها بتوان کمی جلوی این افراد را گرفت.

    1. سلام بله میتونه باشه ولی دلیل بر قابل تایید بودن نهال ها نیست در خود شهر ما (ارومیه) شرکت های کشت بافتی هستند تحت نظر دانشگاه ارومیه که بهترین نهال ها را با کمترین قیمت ها تولید میکنند.

    2. به نظر من تو مبخوای نهالتو بفروشی چون مبدونی نهال میاندوآب سرچ کنی اسم نهالستان تو میاد
      صداقت خیلی خوبه!

  2. سلام، زمینی در نظر دارم انواع درختان متنوع بکارم ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *